Copyright 2021
Kancelaria Adwokacka Adwokat Michał Tlołka

Copyright 2021 - Kancelaria Adwokacka Adwokat Michał Tlołka

LOKALIZACJE

kancelaria@tlolka.com.pl

+48 603 205 719

GLIWICE

ul. Zygmunta Starego 6/2

44-100 Gliwice

KANCELARIA CZYNNA:

​poniedziałek- czwartek:           9.00 - 17.00

​piątek:                                          9.00 - 14.00

ŻORY

ul.Moniuszki 15

44-240  Żory

facebook

MENU

+48 603 205 719

kancelaria@tlolka.com.pl

ADWOKAT
KANCELARIA ADWOKACKA
MICHAŁ TLOŁKA

Obowiązek alimentacyjny to w praktyce świadczenie środków utrzymania dla uprawnionej osoby, na pokrycie jej uzasadnionych potrzeb. Pozostaje jednak pytanie, w jaki sposób może być ustalona wysokość alimentów oraz od czego dokładnie to zależy?

W jaki sposób ustalana jest wysokość świadczenia alimentacyjnego?

W praktyce nie ma taryfikatora alimentów i jak się okazuje, tak naprawdę można żądać ich dowolnej kwoty. Generalnie jednak ich wysokość uzależniona jest od tego, jakie są usprawiedliwione potrzeby uprawionego do alimentów i następnie zestawia je z zarobkowymi możliwościami zobowiązanego do ich opłacania. W przypadku dzieci, na zakres świadczenia wpływa przede wszystkim wykonywana władza rodzicielska. Chodzi bowiem o to, aby zapewnić małoletniemu, niesamodzielnemu dziecku warunki pozwalające na utrzymanie i wychowanie. Zestawiane są więc jego potrzeby z tym, ile zobowiązany rzeczywiście może przekazywać.

Jakie dokładnie są potrzeby uprawnionego do alimentów dziecka?

Jeśli chodzi o to, co dokładnie składa się na wysokość alimentów dla dziecka, to poza wydatkami na szkołę oraz zajęcia dodatkowe, trzeba wymienić także:

  • koszty wyżywienia,
  • kosmetyki i produkty do pielęgnacji,
  • ubrania,
  • koszty leczenia,
  • rozrywkę,
  • wydatki na dojazdy do szkoły,
  • opłaty mieszkaniowe.

W przypadku postępowań alimentacyjnych wydatki te zestawiane są z możliwościami zobowiązanego do opłacania alimentów. Nie są to więc rzeczywiste zarobki, a te, które dana osoba mogłaby uzyskiwać ze względu na posiadane przez siebie umiejętności oraz wykształcenie.

Jak jest średnia kwota alimentów zasądzanych w Polsce?

Jeśli chodzi o średnią kwotę alimentów zasądzanych w Polsce, to w roku 2019 było to nieco ponad 670 złotych (poza rozwodami) oraz nieco powyżej 960 złotych (po rozwodach). Niestety z obowiązku ich uiszczania nie wywiązuje się w naszym kraju około 300 tys. rodziców.

Jak widać wysokość alimentów ustalana jest w oparciu o szereg różnych czynników i nie można jednoznacznie wskazać kwoty, która na pewno zostanie w takiej sytuacji zasądzona.

Jak ustalić wysokość alimentów?

09 lutego 2022