Copyright 2021
Kancelaria Adwokacka Adwokat Michał Tlołka

Copyright 2021 - Kancelaria Adwokacka Adwokat Michał Tlołka

LOKALIZACJE

kancelaria@tlolka.com.pl

+48 603 205 719

GLIWICE

ul. Zygmunta Starego 6/2

44-100 Gliwice

KANCELARIA CZYNNA:

​poniedziałek- czwartek:           9.00 - 17.00

​piątek:                                          9.00 - 14.00

ŻORY

ul.Moniuszki 15

44-240  Żory

facebook

MENU

+48 603 205 719

kancelaria@tlolka.com.pl

ADWOKAT
KANCELARIA ADWOKACKA
MICHAŁ TLOŁKA

Choć rozwód jest trudnym doświadczeniem, to decyduje się na niego kilkadziesiąt tysięcy par małżeńskich w Polsce. Zdecydowanie częściej do sądów wpływają pozwy rozwodowe, w których strona nie żąda orzeczenia o winie.  Około 25% wszystkich składanych pozwów rozwodowych w Polsce dotyczy rozwodów z orzeczeniem o winie. Dlaczego tak się dzieje? Rozwód z orzeczeniem o winie postrzegany jest jako ostateczność, bo sąd musi poddać dokładnej analizie zachowanie małżonków w czasie trwania pożycia małżeńskiego. Czasami jest jednak koniecznością. Wyjaśniamy, jak go uzyskać.

Na czym polega rozwód z orzeczeniem o winie?

Rozwód może przebiegać bez orzekania lub z orzeczeniem o winie. Pierwsza opcja jest zdecydowanie bardziej popularna, bo pozwala na stosunkowo szybkie rozwiązanie małżeństwa, o ile są ku temu odpowiednie przesłanki. W przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie konieczne jest przeprowadzenie przez sąd odpowiedniej analizy dowodów, co może przedłużać postępowanie rozwodowe. Rozwód z orzeczeniem o winie polega na tym, że sąd na podstawie dostępnych dowodów i zeznań świadków uznaje jedną lub obie strony za winne rozpadu małżeństwa.

Jakie korzyści wiążą się z uzyskaniem rozwodu z orzeczeniem o winie?

Orzeczenie wyłącznej winy jednego z małżonków ma związek z powstaniem obowiązku alimentacyjnego na rzecz poszkodowanej strony. Co to oznacza? Jeżeli sąd orzeknie rozwód z wyłącznej winy jednego z małżonków, to druga strona ma prawo do alimentów, gdy jej sytuacja materialna ulegnie pogorszeniu w wyniku orzeczenia rozwodu. Warto zaznaczyć, że nie musi być to znaczne pogorszenie się sytuacji materialnej, jak ma to miejsce w przypadku obowiązku alimentacyjnego związanego z rozwodem bez orzeczenia o winie.

Rozwód z orzeczeniem o winie - w jaki sposób go uzyskać?

Rozwód z orzeczeniem o winie można uzyskać, składając we właściwym dla ostatniego miejsca zamieszkania małżonków sądzie okręgowym pozew rozwodowy. Musi on zawierać m.in. oznaczenie stron oraz żądanie rozwiązania małżeństwa z orzeczeniem o winie. Najlepiej zdecydować się na wsparcie doświadczonego adwokata, który pomoże przygotować niezbędne dokumenty oraz będzie reprezentował nas na sali sądowej. W tym przypadku konieczne jest także przedstawienie dowodów wskazujących na to, że winę za rozpad małżeństwa ponosi tylko jeden małżonek.

Jak uzyskać rozwód z orzeczeniem o winie?

12 stycznia 2021