Copyright 2021
Kancelaria Adwokacka Adwokat Michał Tlołka

Copyright 2021 - Kancelaria Adwokacka Adwokat Michał Tlołka

LOKALIZACJE

kancelaria@tlolka.com.pl

+48 603 205 719

GLIWICE

ul. Zygmunta Starego 6/2

44-100 Gliwice

KANCELARIA CZYNNA:

​poniedziałek- czwartek:           9.00 - 17.00

​piątek:                                          9.00 - 14.00

ŻORY

ul.Moniuszki 15

44-240  Żory

facebook

MENU

+48 603 205 719

kancelaria@tlolka.com.pl

ADWOKAT
KANCELARIA ADWOKACKA
MICHAŁ TLOŁKA

Tajemnica adwokacka jest bardzo ważną zasadą dla przedstawicieli tego zawodu. Obejmuje ona właściwie każdą sprawę i poradę prawną, gdyż klient musi mieć pewność, że żadne ze szczegółów rozmowy w gabinecie nie wyjdą poza gabinet. Oznacza to jednoznacznie, że adwokat ma obowiązek zachowania dla siebie wszystkiego, czego dowiedział się w czasie udzielania pomocy prawnej.

Co dokładnie należy rozumieć przez tajemnicę adwokacką i co ona obejmuje?

Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę, ze tajemnica adwokacka obejmuje wszystkie kwestie związane z udzielaniem pomocy prawnej, jak i prowadzeniem sprawy. Jeśli odwiedzamy kancelarię adwokacką musimy zdawać sobie sprawę, że adwokat ma obowiązek zachowania tajemnicy, pod groźbą odpowiedzialności dyscyplinarnej. Ponadto taka tajemnica ma charakter dożywotni, niezależnie od tego, jak później układają się relację pomiędzy klientem a adwokatem. Prawo określa nieliczne, ściśle zakrojone sytuacje, w których istnieje możliwość zwolnienia go z takiej tajemnicy.

Konieczne jest kierowanie się Kodeksem Etyki Adwokackiej, który stanowi, że adwokat zobowiązany jest zarówno do zachowania tajemnicy, ale również zabezpieczenia przed jej ujawnieniem lub niepożądanym wykorzystaniem. Może ona dotyczyć zarówno słów klienta, jak i zgromadzonych materiałów, które zostały od niego uzyskane, a także od osób powiązanych.

W jakich sytuacjach adwokat może być zwolniony z zachowania tajemnicy?

Tajemnica nie będzie obowiązywała, jeśli działania adwokata będą skoncentrowane na przeciwdziałaniu wprowadzeniu do obrotu finansowego wartości majątkowych z nielegalnych źródeł oraz na zapobieganiu aktom terroryzmu finansowego. Dopuszczalne jest również zniesienie tajemnicy adwokackiej jeśli toczy się sprawa karna o morderstwo. Taka sytuacja może wystąpić, jeśli w żaden inny sposób nie można stwierdzić ponad wszelką wątpliwość, czy wina leży po stronie oskarżonego. Jednak Kodeks Cywilny wskazuje możliwość odmowy odpowiedzi na pytania, jeśli pogwałcona zostanie tajemnica zawodowa

 

Jakich spraw dotyczy tajemnica adwokacka?

22 lipca 2022