Copyright 2021
Kancelaria Adwokacka Adwokat Michał Tlołka
Copyright 2021 - Kancelaria Adwokacka Adwokat Michał Tlołka
KANCELARIA CZYNNA:
poniedziałek- czwartek: 9.00 - 17.00
piątek: 9.00 - 14.00
Rozwód jest trudnym przeżyciem dla każdej ze stron. Choć więzi emocjonalne ustały, w trakcie całego procesu unieważniającego związek małżeński, na nowo pojawia się konieczność przeżycia wszystkiego raz jeszcze. Warto dla zminimalizowania przykrych i trudnych przeżyć, dopilnować poprawności wypełnienia wszelkich dokumentów by ewentualne korekty, dosyłanie brakujących opinii i zaświadczeń nie wpłynęły na wydłużenie procedury. Dziś podpowiemy jakie elementy powinien zawierać pozew rozwodowy?
Rozwód nie zawsze jest możliwy. Oznacza to tyle, że między stronami ustać muszą wszelkie więzy: duchowe, fizyczne i gospodarcze. Co ważne jeśli nastąpiło np. ustanie więzi cielesnej i uczuciowej, ale pozostała z różnych przyczyn więź gospodarcza np. wspólne zamieszkiwanie, rozkład pożycia nadal sąd może uznać za zupełny. Trwały rozkład pożycia jest niezbędny do przeprowadzenia procedury rozwodowej. Chodzi o to, że wskutek różnych okoliczności życiowych, doświadczeń małżonkowie nie powrócili do wspólnego pożycia.
Sąd może nie orzec rozwodu, jeśli w jego rezultacie ucierpiałoby dobro małoletnich wspólnych dzieci stron, bądź decyzja ta byłaby sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. W naszej kancelarii zawsze staramy się uprzedzić osoby stojące przed decyzją unieważnienia małżeństwa o wszelkich konsekwencjach i możliwych scenariuszach, jakie w trakcie całego procesu mogą mieć miejsce. Pierwszym krokiem w stronę uzyskania rozwodu jest złożenie poprawnego pozwu o rozwód.
Bez względu na to czy będzie to pozew rozwodowy z orzekaniem o winie, czy bez orzekania, należy sporządzić go w sposób jasny, czytelny i klarowny i co ważne poprawny pod względem formalnym i merytorycznym. Należy unikać emocjonalnych „wędrówek” i przesadnego wyrażania emocji. Niezwykle istotna jest logiczna argumentacja, kluczem w toku całej sprawy rozwodowej jest bowiem dobre uzasadnienie, co jest możliwe niemal wyłącznie przy pomocy doświadczonego pełnomocnika.