Copyright 2021
Kancelaria Adwokacka Adwokat Michał Tlołka

Copyright 2021 - Kancelaria Adwokacka Adwokat Michał Tlołka

LOKALIZACJE

kancelaria@tlolka.com.pl

+48 603 205 719

GLIWICE

ul. Zygmunta Starego 6/2

44-100 Gliwice

KANCELARIA CZYNNA:

​poniedziałek- czwartek:           9.00 - 17.00

​piątek:                                          9.00 - 14.00

ŻORY

ul.Moniuszki 15

44-240  Żory

facebook

MENU

+48 603 205 719

kancelaria@tlolka.com.pl

ADWOKAT
KANCELARIA ADWOKACKA
MICHAŁ TLOŁKA

Śmierć bliskiej osoby rodzi wiele trudności. Głównie mają one naturę psychiczną. Trzeba się w końcu uporać z odejściem członka rodziny bądź przyjaciela czy znajomego. Kiedy ktoś umiera, powstaje jednak także sporo problemów o charakterze praktycznym. Konieczne staje się odprawienie ceremonii pogrzebowej i dokończenie niepozałatwianych przez zmarłego spraw. Trzeba także zdecydować, co zrobić z pozostawionym przez niego spadkiem

Trudności z testamentem

Dużym ułatwieniem w rozporządzaniu pozostawionym spadkiem jest niewątpliwie sporządzony przez zmarłego testament. Wyrażona w tym dokumencie wola jest drogowskazem, który ma za zadanie pomóc w podzieleniu majątku. Niestety, czasem zdarza się, że zmarły nie zostawia testamentu. Może się tak zdarzyć chociażby dlatego, że śmierć zaskoczy go w najmniej spodziewanym momencie. Brak tak ważnego dokumentu jest jedną z najczęściej pojawiających się przyczyn sporów spadkowych. Do niesnasek na tle pozostawionego majątku może jednak dojść nawet wówczas, jeżeli testament został sporządzony. Osoby niezadowolone z woli zmarłego mogą bowiem próbować udowadniać, że w chwili spisywania testamentu jego autor był niepoczytalny bądź znajdował się pod zbyt dużym wpływem osób trzecich.

Inną z przyczyn sporów spadkowych może być także rozdźwięk między tym, co zapisane jest w testamencie, a ogólnie przyjętymi zasadami dziedziczenia. Osobą, która ma prawo protestować przeciwko pominięciu jej w testamencie jest, chociażby dziecko spoza związku małżeńskiego. Mimo rozmaitych przeszkód warto jednak dążyć do zgody w sprawie podziału majątku zostawionego przez zmarłego. Jeżeli wszyscy spadkobiercy wykazują wolę porozumienia, mogą dokonać ugodowego podziału spadku i nie muszą wtedy angażować sądu. Natomiast jeżeli spór przybiera ostre formy i nie widać w nim szans na porozumienie, wtedy rozwiązaniem jest jedynie sądowy podział majątku. Bezstronny sąd analizuje wtedy cały dostępny materiał i postanawia, jaka część spadku przypada komu.

 

Jakie są najczęstsze przyczyny sporów spadkowych?

08 kwietnia 2021